انجمن شرکت های مشاور سرمایه گذاری و نظارت طرح ها

سرنوشت اقتصاد انرژی در پساکرونا (بخش نخست)

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دکتر رضا پدیدار 

رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران

 

پس از کسب موفقیت‌های پی‌درپی در زمینه واکسن کرونا و شروع واکسیناسیون در تعداد زیادی از کشورهای جهان ازجمله ایران، اظهارنظرها و بررسی‌های جدید و متفاوتی در زمینه آینده اقتصاد جهان ارائه شده است. در حقیقت آغاز درمان و کنترل پاندمی کرونا موجب شده چشم‌انداز صنایع مختلف پساکرونا با نگاه دیگری ترسیم شود.

بررسی‌ها و مطالعات دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد، صنعت نفت و انرژی جهان در امسال میلادی روندی متفاوت در پیش خواهد گرفت و دیگر به وضعیت قبل از پاندمی کرونا بر نخواهدگشت. در همین رابطه پیش‌بینی شده امریکا تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی با رشد اقتصادی منفی دست‌وپنجه نرم کند و در مقابل، کشورهای چین و هند به رشدهای بالاتر از ۶ درصد دست یابند. بد نیست به این نکته هم اشاره شود که براساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته، فناوری اطلاعات و ارتباطات هم‌پای صنعت و تولیدات آن رشد خواهد کرد و حتی می‌تواند از تولیدات این حوزه نیز پیشی بگیرد. در مقابل پیش‌بینی شده، تولید نفت خام و اقلام وابسته به آن با محدودیت مواجه شود. در پژوهش و بررسی‌های اقتصادی، تاکید بر آن است‌که از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ میلادی جهان به رشد اقتصادی مثبت بازگشته و در پایان سال آتی نیز نرخ رشد اقتصادی جهان به سطح ۱.۵ درصد خواهد رسید.


 این گزارش‌ها تصریح می‌کند صنعت و بخش‌های تولیدی پس از یک دوره رکود به شرایط رشد برگشته و با تحریک کل اقتصاد، در انتهای سال ۲۰۲۲ رشد احتمالی جهان به بالاتر از ۴.۸ درصد خواهد رسید. از طرفی بخش املاک، مسکن، ساخت‌وساز و مستغلات از مهم‌ترین صنایعی است که در نتیجه توجه کامل به دیجیتالی شدن اقتصاد جهانی با کاهش شدید تقاضا روبه‌رو خواهد شد. در همین حال از محل دیجیتالی شدن اقتصاد، شاهد دامنه‌ای از شکوفایی در بخش‌هایی از اقتصاد جهان خواهیم بود.

پارامترهای تاثیرگذار در دو دهه گذشته نشان‌دهنده بهبود و احیای اقتصاد جهانی در سال‌های پس از کرونا خواهد بود. با این همه با تاکید بر اینکه برخی صنایع نظیر بخش نفت هرگز به وضعیت قبل از پاندمی کرونا برنمی‌گردد، صنایعی نظیر داروسازی و پزشکی، خدمات مالی و تجارت الکترونیک با رشد سریع و بزرگی همراه خواهند بود. این تغییرات منجر به بازسازی تصویر اقتصاد و صنعت در جهان خواهد شد. برخی دیگر از تحلیلگران اقتصادی شکاف‌های قابل پیش‌بینی در پساکرونا را روند تحول در صنایع مختلف، توسعه بازار دیجیتال و رباتیک شدن فرآیند تولید می‌دانند؛ روندی که از تاثیر یکسانی بر همه بخش‌ها، صنایع و کشورها برخوردار نخواهد بود.

اهمیت روزافزون تولید و مصرف انرژی‌های پاک در جهان از دیگر واقعیت‌های دنیا در سال‌های پساکرونا خواهد بود. این روند به شکل پررنگی در صنعت خودرو و تولید محصولات برقی و هیبریدی در سال ۲۰۲۱ نمایان خواهد شد. مرکز اقتصادی دانشگاه آکسفورد سرنوشت اقتصاد انرژی را در دنیای پس از کرونا قدری مبهم دانسته و تاثیر آن را در اقتصاد جهان کمرنگ قلمداد کرده است؛ هرچند این موضوع را به‌معنی خاموشی روند مذکور تلقی نمی‌کند. پژوهشگران مرکز اقتصادی دانشگاه آکسفورد معتقدند در دوران پساکرونا تولیدکنندگان با نزدیک کردن زنجیره تولید به بازارهای هدف، تغییراتی در سبک قبلی خود اعمال خواهند کرد؛ با این حال جهانی شدن همچنان با قوت بالا در منطقه آسیا ادامه خواهد یافت. کارشناسان حوزه انرژی نیز درباره سرنوشت اقتصادهای بزرگ پیش‌بینی می‌کنند کشورهای چین، هند و تا حدی کره جنوبی برندگان دنیای پساکرونا خواهند بود.

در عین حال اعتقاد بر این است که امریکا تا پایان سال ۲۰۲۱ در رکود باقی مانده و در فصل نخست سال ۲۰۲۲ میلادی می‌تواند به دوره رشد بازگردد. گروه مشاوران اقتصادی آکسفورد پیش‌بینی می‌کند ژاپن نیز وضعیت مشابهی داشته و همزمان با امریکا به دوران رونق اقتصاد بازخواهد گشت.

در حالی که شرایط برای اتحادیه اروپا به نسبت بهتر است، بریتانیا به‌دلیل فشار همزمان برگزیت و کرونا کماکان در رکود باقی مانده و پیش‌بینی‌ها از تداوم وضعیت رشد منفی اقتصادی تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی حکایت دارد. این پژوهشگران آینده به نسبت مساعدی را برای بسیاری از اقتصادهای در حال ظهور نظیر برزیل، شرق اروپا و تایوان پیش‌بینی کرده‌اند. در ادامه این نوشتار که فردا در همین ستون و صفحه منتشر می‌شود به پیش‌بینی رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی و نقش انرژی به‌عنوان موتور رشد اقتصادی در جهان می‌پردازیم.


منبع: روزنامه صمت

 

معرفی انجمن تاریخچه :

دست اندرکاران نظام مهندسی و مشاوره در امر سرمایه گذاری های توسعه ای از سالها قبل ، خلاء وجود تشکلی را جهت سامان دادن به امور مشترک واحدهای خود احـــساس می نمودند . پیش...

تمامی حقوق این سایت متعلق به انجمن مسئولیت اجتماعی شرکت های ایران می باشد. © ٢۰١٧-٢۰١٩

Search