معرفی انجمن


انجمن شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و نظارت طرح‌ها یک نهاد مستقل و غیرانتفاعی بخش خصوصی است که برای پیشبرد اهدافی که با اجرای درست و قانونمند خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری به‌دست می‌آید، درسال 1384 تاسیس و موفق شد با به‌کارگیری ابزارها و توانمندی‌های حرفه‌ای، اطلاعات و خدمات تخصصی موردنیاز جامعه اقتصادی کشور و تصمیم‌سازی ذی‌نفعان سرمایه‌گذاری را فراهم کند.

انجمن درتاریخ 14/11/1391به شماره 30987 در ثبت شرکت‌ها و در تاریخ 15/9/1395 به شماره 289 ” انجمن صنفی  کارفرمائی شرکتهای مشاور سرمايه گذاری و نظارت بر طرحها  ” در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و درتاریخ 9/3/1396 به شماره 222 در اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران به ثبت رسیده است.

انجمن شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و نظارت طرح‌ها باداشتن حدود 100شرکت عضو که همگی از بهترین و متخصص‌ترین شرکت‌های فعال در سطح کشور هستند، یکی از موثرترین نهادهای مردمی و تشکلی در ایجاد ارزش افزوده برای ذی‌نفعان در راستای افزایش توان ملی و فرآیند توسعه و تحول دراجرای طرح‌های سرمایه‌ای کشور و رساترین صدای بخش خصوصی برای انتقال انتظارات اعضاء به نهادهای کلان تصمیم گیرنده است.

شرکتهای عضو بارعایت کامل حقوق و منافع کارفرما و هماهنگی با مراکز تامین مالی کشور، در راستای کمک به توسعه اقتصادی و کاهش هزینه‌های دوران ساخت  وبهره‌برداری و جلوگیری از بروز اشتباهات فاحش دراین مراحل، خدمات مطالعاتی و مشاوره سرمایه‌گذاری خود را به سرمایه‌گذاران عرضه و آن‌ها را درتسریع اجرای ایده‌های سرمایه گذاری و کاهش ریسک‌های احتمالی یاری می‌کنند.

خدمات اعضای انجمن


اعضای انجمن با بهره‌مندی از نیروی انسانی متخصص دررشته‌های گوناگون طیف گسترده‌ای از خدمات را به متقاضیان سرمایه‌گذاری عرضه می‌کنند. فهرست مهم‌ترین خدمات اعضای انجمن که با بهره ‎ گیری از دانش و فن‌آوری‌های روز دنیا ارائه می‌دهند عبارتست از:
 • مطالعات امکان‌سنجی و تهیه طرح‌های مالی، فنی و اقتصادی.
 • نظارت براجرای طرح‌ها و تطبیق منابع و مصارف.
 • مشاوره و تدوین روش‌های تامین‌مالی طرح‌ها و جلب سرمایه‌های داخلی و خارجی.
 • مطالعات بازاریابی و رصد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در داخل و خارج کشور با تمرکز بر فن‌آوری‌های نوین.
 • برنامه‌ریزی و کنترل پروژه.
 • عارضه‌یابی طرح‌ها و صنایع.
 • اعتبارسنجی و تهیه طرح‌های توجیهی مالی.
 • تجزیه‌و‌تحلیل صورت‌های مالی و بودجه‌بندی.
 • مشاوره، طراحی و اجرا درزمینه‌های بهینه‌سازی انواع انرژی درصنایع.
 • کارگزاری، اجرا و مشاوره در زمینه سیستم‌های مدیریت کیفیت.
 • خدمات مشاوره و مهندسی به روش EPC .

رشته‌های تخصصی اعضای انجمن


شرکت‌های عضو انجمن خدمات خود را در رشته‌های گوناگون به متقاضیان سرمایه‌گذاری عرضه می‌کنند که شرح همه آن‌ها بسیار طولانی است. اما می‌توان آن‌هارا در 6 رسته به شرح زیر تقسیم‌بندی کرد:
 • کشاورزی و صنایع تبدیلی شامل رشته‌های موادغذایی و آشامیدنی، کشاورزی، دامپروری، شیلات و آبزیان، چرم و محصولات چرمی و … .
 • انرژی، نفت، گاز، پتروشیمی و برق شامل رشته‌های انرژی، تجهیزات و کالای برق، محصولات شیمیایی و دارویی ، پلاستیک و لاستیک، انرژی‌های نو ، نفت، گاز و پتروشیمی.
 • تولیدات صنعتی شامل نساجی و پوشاک، ماشین‌آلات و تجهیزات خودرو و صنایع وابسته، فلزات اساسی و محصولات مربوطه، مصنوعات پزشکی، تجهیزات و ابزار دقیق، چوب و کاغذ و محصولات وابسته، کامپیوتر و تکنولوژی اطلاعات.
 • معادن فلزات و صنایع وابسته.
 • ساختمان، راه و شهرسازی.
 • خدمات شامل گردشگری و …

خلاصه ای از عملکرد اعضا و دست آوردهای انجمن


انجمن در مسیر 17 ساله فعالیتهای خود موفق گردیده جایگاه خود را ارتقاء داده و در بین 25 انجمن برتر از میان 250 انجمن عضو اتاق ایران قرار گیرد.

انجمن  در سال 1393 به عضویت  خانه صنعت و معدن استان تهران و در سال 1397 به عضویت فدراسیون صنعت نفت ایران درآمد و در کنار 16 انجمن عضو این فدراسیون قرار گرفته است.

انجمن همچنین درسال 1398 به عضویت کانون شبکه مشاوران مدیریت و مهندسی ایران درآمد . این کانون تنها تشکل فرادستی حوزه مدیریت ثبت شده در اتاق ایران است که بیش از 45هزار نفر از متخصصین، استادان و مشاوران حوزه مدیریت و اقتصاد کشور را در قالب 20  انجمن علمی و صنفی زیر مجموعه خود قرار داده و تاکنون منشا خدمات ارزنده ای برای کمک به توسعه مدیریت علمی در کشور بوده است.

با توجه به رویکردهای انجمن و فعالیت های گسترده ای که در طی ادوار مختلف داشته ، تلاش می نماید که سبد توزیعی حرفه ای و تخصصی خود را افزایش داده و در ایفای رسالت خود در جذب اعضای فعال و نیز ارتباط با مبادی سرمایه ای به نتایج مورد انتظار دست یابد.
در این زمینه انجمن موفق گردید بیش از 200 عضو را در سراسر کشور در بستر فعالیت های خود در اختیار داشته باشد . اگر چه به لحاظ پاره ای از نارسایی های سیستمی در داخل و خارج از آن نزدیک به ۵۰ درصد از اعضای یاد شده بصورت پیوسته با انجمن تخصصی خود مرتبط بوده ولی تلاش هیئت مدیره بر آن است تا پیوند دائمی خود را با کلیه اعضاء تجدید نماید.
در حال حاضر تمام اعضای انجمن بر حسب نوع فعالیت در قالب 5 گروه تخصصی کلی و جامع بشرح زیر تقسیم بندی گردیده اند:

 

نحوه قرار گیری اعضا در گروههای تخصصی مصوب


بنا بر آمارهای ثبت شده در نهادهای نظارتی صنف مشاوران سرمایه گذاری ، اعضای ادواری و فعال این انجمن تا کنون مشاوره حدود 4500 طرح و پروژه سرمایه گذاری را به ارزش بیش از 2500 هزار میلیارد ریال به عهده داشته اند. این آمارها همچنین تعداد متخصصین شرکتهای عضو را بیش از 2200 نفر و با ترکیب زیر برآورد می کنند:

ترکیب متخصصین شرکتهای عضو


chrart3

بنا بر آمارهای ثبت شده در نهادهای نظارتی صنف مشاوران سرمایه گذاری ، اعضای ادواری و فعال این انجمن تا کنون مشاوره حدود 4500 طرح و پروژه سرمایه گذاری را به ارزش بیش از 2500 هزار میلیارد ریال به عهده داشته اند. این آمارها همچنین تعداد متخصصین شرکتهای عضو را بیش از 2200 نفر و با ترکیب زیر برآورد می کنند:

تعداد قراردادهای امکان سنجی به تفکیک موسسات مالی تامین مالی کننده


تعداد قراردادهای نظارت به تفکیک موسسات مالی تامین مالی کننده


ارزش سرمایه گذاری ثابت بررسی شده توسط اعضای انجمن به تفکیک موسسات مالی تامین مالی کننده


تعداد قراردادهای انجام شده منعقده توسط اعضای انجمن به تفکیک استانهای کشور